W poniedziałek, 20 maja w Ostrawie Polacy rozegrali ostatni mecz w ramach MŚ hokejowej elity. Niestety, Biało-czerwoni przegrali z Kazachami 1:3. Nasz zespół zajął ostatnie miejsce w grupie B i w przyszłym roku zagra w Mistrzostwach Świata Dywizji IA.
Przed poniedziałkowym spotkaniem zarówna nasza drużyna, jak i Kazachowie, rozegrali po sześć spotkań w MŚ elity. Polacy jedyny punkt zdobyli na inaugurację, przegrywając z Łotwą po dogrywce 4:5. Kazachowie mieli na koncie trzy punkty, które wywalczyli także w swoim premierowym spotkaniu, bo 11 maja pokonali Francję 3:1.
W poniedziałek w 10. minucie nasz zespół objął prowadzenie po bramce Kamila Wałęgi. Po raz pierwszy w tym turnieju Polacy wykorzystali grę w przewadze. W 13. minucie Kazachowie wyrównali. W drugiej tercji nasz zespół także miał dobre okazje, m.in. Alan Łyszczarczyk, Krystian Dziubiński, Krzysztof Maciaś, czy Dominik Paś. W trzeciej tercji rywale wyszli na prowadzenie po bramce w 51. minucie, a później ustalili wynik meczu na 3:1.
Wyniki reprezentacji Polski w MŚ hokejowej elity:
Sobota, 11 maja
Polska – Łotwa 4:5 po dogrywce
Niedziela, 12 maja
Szwecja – Polska 5:1
Wtorek, 14 maja
Polska – Francja 2:4
Środa, 15 maja
Słowacja – Polska 4:0
Piątek, 17 maja
Polska – USA 1:4
Sobota, 18 maja
Niemcy – Polska 2:4
Poniedziałek, 20 maja
Kazachstan – Polska 3:1
Warto zwrócić uwagę, że Polska na tym poziomie rozgrywek pojawiła się po przeszło dwóch dekadach nieobecności i tułania się po niższych dywizjach. Stąd ogromne zainteresowanie całego krajowego środowiska hokejowego turniejem finałowym. W czeskiej Ostrawie, gdzie Biało-czerwoni rozgrywali swoje mecze nie mogło zabraknąć przedstawicieli GKS Stoczniowiec – m.in. kibiców i sympatyków klubu, byłych hokeistów i trenerów (m.in. Pawła Zwolińskiego, Mikołaja Łopuskiego), prezesa Marka Kosteckiego (na zdjęciu z Wiesławem Jobczykiem, reprezentantem kraju, autorem hat tricka w meczu MŚ elity przeciwko ZSRR w 1976 roku) oraz Przemysława Odrobnego, który był ekspertem telewizji relacjonującej mecze Polaków.
Na koniec dodajmy, że przedstawiciele Polskiego Związku na Lodzie wyrazili wolę organizacji MŚ Dywizji IA, w której po spadku z elity, rywalizować będą w 2025 roku nasi kadrowicze. Pod uwagę brane są następujące lokalizacje: Sosnowiec, Kraków, Tychy i Gdańsk.