Pół wieku kultowej Hali Olivia

Wtedy, kiedy powstawała była jednym nowatorskich projektów architektonicznych. Miała przypominać łódź mierząca się z morskimi falami. Dziś może nie należy do najnowocześniejszych, ale na pewno jest jednym z najbardziej rozpoznawanych obiektów sportowych w Polsce. Hala Olivia obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

To właśnie w Olivii swoje koncerty grały sławy takie jak Elton John, Karel Gott i Helena Vondraćkova, a na sylwestrowe bale zjeżdżały się tłumy gdańszczan. Hal Olivia to przede wszystkim sportowe emocje. Na otwarcie 16 grudnia 1972 roku odbył się mecz między RKS Stoczniowiec Gdańsk a Polonią Bydgoszcz. Gospodarze okazali się gościnni, bo Stoczniowiec przegrał. Jednak pierwszą bramkę, jak mówiono wówczas „w gdańskim pałacu sportu”, zdobył gdański hokeista Ryszard Plata. Przez dziesięciolecia królowali w niej hokeiści Stoczniowca i łyżwiarze figurowi związani z gdańskim Klubem. W 2002 roku gdańszczanin Dariusz Michalczewski stoczył jedyną zawodową walkę na terenie Polski. Jego rywalem był pochodzący z Bostonu Joey De Grandis. “Tygrys” znokautował rywala już w 2. rundzie i obronił pas mistrza świata. W 2021 Olivią „zawładnęli” łyżwiarze szybcy z toru krótkiego, a prestiżową imprezę reprezentacja Polski okrasiła srebrnym medalem Mistrzostw Europy.

Hala zapisała się także na kartach historii Polski. W 1981 roku odbył się tutaj I Krajowy Zjazd NSZZ Solidarność, na którym uchwalono „Przesłanie do narodów Europy Wschodniej”. Dokument wzywał narody państw socjalistycznych do pójścia drogą „Solidarności”. I chociaż jej wygląd w ciągu ostatnich pięciu dziesięcioleci poddawano różnym liftingom i modernizacjom, to dostojną Olivię znają wszyscy Polacy, nie tylko sympatycy sportu.

– Hala Olivia w Gdańsku to wyjątkowo uznana marka w Polsce, kultowy obiekt, wyjątkowo zasłużony dla środowiska sportowego w kraju i na Pomorzu. Od 1982 roku Halą Olivia samodzielnie zarządza Klub. Aktualnie władze Stoczniowca stanowią Komisja Rewizyjna w składzie Piotr Woźniak, Bartosz Szczypczyk i Wiktor Klisz, który jest jej przewodniczącym oraz zarząd. Obok mnie zasiadają w nim wiceprezesi – Janusz Biesiada, Aleksander Gosk, Błażej Jenek, Artur Kostecki, Maciej Turnowiecki i skarbnik Klubu Jolanta Zalewska. Z Olivią na co dzień związanych jest kilkadziesiąt podmiotów, aż 16 z nich prowadzi na taflach lodowych Hali działalność sportową związaną z zimowymi dyscyplinami olimpijskimi. Jednymi z najdłużej współpracujących są gdańska Szkoła Podstawowa nr 35 z Oddziałami Sportowymi (dyrektorzy Jadwiga Hajer, Lesław Księżopolski, Małgorzata Falkiewicz, Piotr Szepelowski i Małgorzata Skwira) oraz XXI LO z Oddziałami Sportowymi w Gdańsku (dyrektorzy Krystyna Turnowiecka i Bożena Filimoniuk). Poniżej prezentujemy kluczowe dla historii Hali i Klubu Stoczniowiec dokumenty, protokół przekazania obiektu w zarządzenie Klubowi oraz umowy o współpracy sportowej ze szkołami – opowiada Marek Kostecki, od 1992 roku prezes GKS Stoczniowiec, a w 1972 roku hokeista Stoczniowca Gdańsk.

Decyzję o budowie krytego lodowiska w Gdańsku podjęto w 1960 roku. W konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej zwyciężył projekt architektoniczny Macieja Krasińskiego, Macieja Gintowta oraz zmarłego w 2020 roku Stanisława Kusia, który kilka lat temu wspominał genezę i istotę projektu oraz realizację Hali Olivia.

– Wiodąca idea projektu była taka – symbolem morza jest ryba. Stąd taki zakrzywiony kształt „funikularny” jest bardzo racjonalny konstrukcyjnie na obciążenia pionowe. A wiatr od morza uzasadnia takie pękate ukształtowanie również na siły poziome. Jeżeli jeszcze sprężymy dolny pas kablami o dużej wytrzymałości, to dostajemy „rybę” smukłą, o wysokości 1/20 rozpiętości i bardzo ekonomicznej konstrukcji. Maciek Krasiński był zachwycony pomysłem. Ale – powiada – jak dodamy z przodu od Grunwaldzkiej jeszcze ostry czub jako kontynuacje pochyłych trybun, to dostajemy zarys kadłuba statku, który jest przecież też symbolem morza. I tak stało się. Przełomem budowy był rok 1970 kiedy po strajku w stoczni i objęciu władzy przez Gierka, nowy sekretarz przekazał budowę hali jako dar dla stoczni. Potęga wykonawcza Stoczni Północnej była w tamtych czasach tak wielka, że w dwa lata oddano do użytku gotowy obiekt z pełnym wyposażeniem. I tak Hala Olivia weszła do historii – wspominał prof. Stanisław Kuś.

Przeczytaj również

Najnowsze

Młodzi Stoczniowcy wywalczyli brązowy medal MP!

Minimalnie gorsi od drużyny Stoczniowca z rocznika 2011/2012 okazali się żacy starsi Cracovii Kraków....

Trzy złota Kamili Stormowskiej w finałach MP w short tracku

Kamila Stormowska była największą gwiazdą finałów mistrzostw Polski w short tracku, które odbyły się...

Debiut pary tanecznej GKS Stoczniowiec w MŚ

Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski uplasowali się w czwartej dziesiątce łyżwiarzy figurowych świata....

Ostatni weekend ślizgawkowy w Hali Olivia

Świętuj koniec sezonu ślizgawkowego z GKS Stoczniowiec! Już w tą niedziele o godzinie 19:30...

Żacy Stoczniowca powalczą o awans do finału MP!

Świetne wieści nadchodzą do nas z Sanoka, gdzie hokeiści GKS Stoczniowiec z rocznika 2011/2012 rywalizują...

OSTATNI Weekend ŚLIZGAWEK 23/24 marzec 2024 roku w Hali Olivia. Co? Gdzie? Kiedy?

SKÓŁKA ŁYŻWIARSKAHALA MAŁA (wejście od ulicy Bażyńskiego – kasa ślizgawkowa)Niedziela 24 Marca 2024 godz.9:00 SKÓŁKA HOKEJOWAHALA MAŁA...

Trzy hokeistki Stoczniowca w składzie reprezentacji Polski na MŚ w Rydze

Selekcjoner Joey Butkevich ze składu aktualnych brązowych medalistek MP zaufaniem obdarzył bramkarkę Agatę Kosińską...

W piątek w Gdańsku ruszają mistrzostwa Polski w short tracku

W piątek w Gdańsku rozpoczną się mistrzostwa Polski w short tracku. W hali Olivia...

GKS Stoczniowiec po raz 10. z rzędu na podium MP w hokeju

Gdańskie hokeistki pokonały Unię Oświęcim 4:2 (2:1, 0:1, 2:0) w drugim meczu o 3. miejsce Tauron...

Mamy to! Zawodnik GKS Stoczniowiec z medalem MŚ w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim

Mistrzostwa świata w short tracku znakomicie zakończyły się dla Polaków. Biało-Czerwoni zdobyli historyczny medal...