Przyjdź i zapisz swoje dziecko do GKS Stoczniowiec!

Co prawda “Letnie Hokejowe Szaleństwo na Lodzie” powoli dobiega końca, ale mamy dobrą wiadomość dla dzieci, które chcą kontynuować przygodę z hokejem! Już w nadchodzący czwartek, 31 sierpnia 2023 roku o godz. 17:45 zapraszamy rodziców i opiekunów roczników 2012, 2013, 2014 chłopców i dziewczynek na spotkanie organizacyjne z trenerami oraz szefostwem Klubu GKS Stoczniowiec. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej hotelu “Olivia” (wejście przez recepcję od ul. Bażyńskiego). Serdecznie zapraszamy!

Hokej na lodzie to jedna z najpopularniejszych olimpijskich dyscyplin sportowych w Polsce. Towarzyszą jej duże emocje, dlatego mecze hokejowe przyciągają większą rzeszę kibiców spośród wielu innych kategorii sportowych. W Polsce liczba osób zainteresowanych hokejem sięga około 7 milionów. Dzięki swojej popularności oraz promocji reprezentacji kraju do światowej elity hokej na lodzie stał się jednym z atrakcyjnych narzędzi promocji. Marka Stoczniowiec kojarzona jest zarówno z największymi sukcesami hokejowymi swoich wychowanków, jak i z cenionym w kraju wysokim poziomem szkolenia młodzieży, mającym wpływ na przyszłość krajowego hokeja. Aktualny zasięg marketingowy Stoczniowca obejmuje północną Polskę, dysponując potencjałem rozszerzenia na cały kraj.

Trenerzy Rafał Cychowski i Aleksander Zakharenka oraz przedstawiciele Klubu zapraszają na czwartkowe spotkanie pod hasłem: łączy nas hokej!

Dodajmy, że młodzi hokeiści zostaną objęci programem profilaktyki uzależnień. „Profis – sport bez uzależnień” to projekt dla młodych sportowców i lokalnej społeczności w Gdańsku. To 32 moduły o tematyce profilaktycznej, których celem jest uzależnienie od sportu i aktywności fizycznej, a przede wszystkim przestroga przed stosowaniem takich używek jak alkohol, czy narkotyki. Program został przygotowany i sfinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

Warto zwrócić uwagę, że sekcja hokeja na lodzie w Stoczniowcu istnieje od 1953 roku (najpierw przy Kole Sportowym Stoczni Północnej w Gdańsku) i w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Droga hokeistów stoczniowych do I ligi była dość długa i skomplikowana (awans został wywalczony w 1976 roku) i prowadziła od naturalnego lodowiska na sopockich kortach poprzez lodowisko przy ulicy Marynarki Polskiej, odkrytą taflę w Oliwie, aż po Halę Sportowo-Widowiskową Olivia. Prawdziwy rozkwit hokeja na Wybrzeżu nastąpił z chwilą przekazania do użytku krytej, sztucznej tafli lodowej w Hali „Olivia”. Nastąpiło to w dniu 16 grudnia 1972 roku.

Po czterech latach gry na drugoligowym poziomie, wreszcie w sezonie 1975/1976 udało się wywalczyć upragniony awans do I ligi. Drużynę prowadził Stefan Csorich, a jego asystentem był Stanisław Dudek. Zawodnicy pierwszego historycznego awansu do I ligi to: bramkarze – Włodzimierz Olszewski i Ryszard Borzęcki, obrońcy – Stanisław Zaborek, Sławomir Zawadzki, Stanisław Pruski, Jan Kuklis, Marek Kostecki, Piotr Kaczmarek, Włodzimierz Niklas, Andrzej Palus, Sylwester Bagiński oraz napastnicy – Bogdan Csorich, Marian Csorich, Bogdan Bednarowicz, Witold Guzowski, Ryszard Plata, Henryk Zabrocki, Leszek Kaczmarek, Jan Błażowski, Waldemar Kutsch, Ryszard Dyszelewski, Jerzy Gotalski i Henryk Brancewicz. Inauguracyjny sezon był rewelacyjny i na dwanaście wówczas grających zespołów w elicie Stoczniowiec zajął dobre, szóste miejsce. W sezonie 1977/1978 Stoczniowiec był siódmy. Niestety w kolejnym roku drużyna spadła z hokejowej ekstraklasy. Na początku lat osiemdziesiątych gdańszczanie w najwyższej klasie rozgrywkowej zameldowali się jeszcze raz i tylko na rok (sezon 1980/1981). W sezonie 1983/84 Stoczniowcy grając w II lidze na 32 ligowe spotkania odnieśli 31 zwycięstw (imponujący bilans bramkowy 384-80) i znów ku radości swoich sympatyków świętować mogli promocję do krajowej elity. Siłą rozpędu bardzo dobrze weszli w rozgrywki i ostatecznie uplasowali się w pierwszej szóstce drużyn hokejowych w Polsce, co było nie lada wydarzeniem. Przygoda z ekstraklasą trwała do 1990 roku. Okres zmian ustrojowych i gospodarczych w kraju nie ominął również sekcji hokeja na lodzie. W 1992 roku pomimo bardzo trudnej sytuacji kadrowej, organizacyjnej i finansowej zawodnicy, trenerzy i działacze podjęli wspólną decyzję o przystąpieniu do rozgrywek. Młoda wiekiem i stażem drużyna nie była w stanie nawiązać równorzędnej walki z pozostałymi ekipami. Stoczniowiec zajął w rozgrywkach ekstraklasy ostatnie miejsce, ale szansą na pozostanie w I lidze były mecze barażowe, które dały Stoczniowcowi utrzymanie. Przez kolejne sezony Biało-niebiescy z powodzeniem funkcjonowali w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, odnosząc wiele sukcesów. Duża w tym zasługa będącego od 1992 roku prezesem Klubu, Marka Kosteckiego. W końcówce lat dziewięćdziesiątych i na początku nowego stulecia, udało się zbudować zespół, który nawiązał walkę w czołówką hokejowej ekstraligi. Efektem było miejsce na podium.

Niespodziewany kryzys pojawił się w 2009 roku, kiedy z finansowania hokeja na lodzie w Gdańsku wycofali się dwaj strategiczni partnerzy, przedsiębiorstwa – spółki skarbu państwa. Mimo kłopotów w hokeju seniorskim, świetną passę kontynuowali młodzi adepci dyscypliny, którzy rok w rok zdobywali medale Mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Nie zawodziła też żeńska drużyna, która w 2008 wystartowała w najwyższej klasie rozgrywkowej –  Polskiej Hokej Lidze Kobiet. Największe sukcesy sekcji to Mistrzostwo Polski seniorek wywalczone w 2015 roku oraz pięć medali srebrnych zdobytych w latach 2016-2020. Do najbardziej znanych zawodniczek należą: Katarzyna Byczkowska – Bodus, Katarzyna Kasprzycka, Joanna Detmer – Falacińska, Agata Kosińska, Tetiana Onyszczenko oraz Alekdandra Berecka (na zdjęciu poniżej – chwilę po zdobyciu gola na wagę mistrzostwa kraju).

Największe sukcesy seniorów to trzecie miejsce w rozgrywkach ekstraligi o tytuł Mistrza Polski w 2003 roku oraz cztery finały Pucharu Polski: w 1976 zwycięski z Unią Oświęcim, w latach 2003, 2007, 2008 – niestety wszystkie zakończone porażką.

Największe sukcesy młodzieżowe – 6 złotych medali Mistrzostw Polski Juniorów: 1996, 2004, 2005, 2010, 2011, 2017 rok.

5 srebrnych medali Mistrzostw Polski Juniorów: 1975, 1997, 2001, 2009, 2019 rok.

11 brązowych medali Mistrzostw Polski Juniorów: 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1981, 1985, 1988, 2003, 2007, 2008 rok.

Szczegóły również:

http://www.facebook.com/HalaOliviaGKSStoczniowiec

Przeczytaj również

Najnowsze

Uwaga!!! Zmiany w funkcjonowaniu szkółek hokejowej i łyżwiarskiej!

Ze względu na organizacje zawodów Grand Prix Juniorów w łyżwiarstwie figurowym, zajęcia szkółek hokeja...

Inauguracja sezonu w short tracku

Ściganie czas zacząć! Przeszło setka młodych łyżwiarzy weźmie udział w pierwszych w tym sezonie...

Najlepsi juniorzy świata w Olivii

Sympatycy łyżwiarstwa figurowego znów doczekali się wspaniałych zawodów! Junior Grand Prix, podobnie jak w...

Hokeistki Stoczniowca na remis w Tauron Lidze Hokeja Kobiet

Po ubiegłotygodniowym rozbiciu Unii Oświęcim podopieczne trenera Rafała Cychowskiego tym razem rywalizowały ze zmiennym...

Był, będzie, jest stoczniowy GKS!

Nie mogło być inaczej. Od pozytywnego akcentu swoje występy w Olivii zaczęła drużyna Stoczniowca...

Udany debiut zagraniczny pary tanecznej Ice Dance GKS Stoczniowiec

Za nami pierwszy wspólny start Oliwii Rybickiej Oliver i Filipa Bojanowskiego. W włoskim Bergamo...

Hokeistki Stoczniowca bez litości dla Unii Oświęcim

Od pewnej i wysokiej wygranej sezon 2023/2024 rozpoczęły hokeistki Stoczniowca. Biało-niebieskie, pod wodzą trenera...

Startują szkółki w Hali Olivia!

Uwaga, uwaga! Od 16 września 2023 roku ruszają szkółki dla najmłodszych miłośników sportów łyżwiarskich!...

Rafał Cychowski trenerem wicemistrzyń Polski!

Już w najbliższą niedzielę rozpoczynają się zmagania Polskiej Ligi Hokeja Kobiet w sezonie 2023/2024....

Letnie hokejowe szaleństwo na lodzie

Chcesz grać w hokeja, zgłoś się do nas! GKS Stoczniowiec prowadzi nabór chłopców w...