Przyjdź i zapisz swoje dziecko do GKS Stoczniowiec!

Co prawda “Letnie Hokejowe Szaleństwo na Lodzie” powoli dobiega końca, ale mamy dobrą wiadomość dla dzieci, które chcą kontynuować przygodę z hokejem! Już w nadchodzący czwartek, 31 sierpnia 2023 roku o godz. 17:45 zapraszamy rodziców i opiekunów roczników 2012, 2013, 2014 chłopców i dziewczynek na spotkanie organizacyjne z trenerami oraz szefostwem Klubu GKS Stoczniowiec. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej hotelu “Olivia” (wejście przez recepcję od ul. Bażyńskiego). Serdecznie zapraszamy!

Hokej na lodzie to jedna z najpopularniejszych olimpijskich dyscyplin sportowych w Polsce. Towarzyszą jej duże emocje, dlatego mecze hokejowe przyciągają większą rzeszę kibiców spośród wielu innych kategorii sportowych. W Polsce liczba osób zainteresowanych hokejem sięga około 7 milionów. Dzięki swojej popularności oraz promocji reprezentacji kraju do światowej elity hokej na lodzie stał się jednym z atrakcyjnych narzędzi promocji. Marka Stoczniowiec kojarzona jest zarówno z największymi sukcesami hokejowymi swoich wychowanków, jak i z cenionym w kraju wysokim poziomem szkolenia młodzieży, mającym wpływ na przyszłość krajowego hokeja. Aktualny zasięg marketingowy Stoczniowca obejmuje północną Polskę, dysponując potencjałem rozszerzenia na cały kraj.

Trenerzy Rafał Cychowski i Aleksander Zakharenka oraz przedstawiciele Klubu zapraszają na czwartkowe spotkanie pod hasłem: łączy nas hokej!

Dodajmy, że młodzi hokeiści zostaną objęci programem profilaktyki uzależnień. „Profis – sport bez uzależnień” to projekt dla młodych sportowców i lokalnej społeczności w Gdańsku. To 32 moduły o tematyce profilaktycznej, których celem jest uzależnienie od sportu i aktywności fizycznej, a przede wszystkim przestroga przed stosowaniem takich używek jak alkohol, czy narkotyki. Program został przygotowany i sfinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

Warto zwrócić uwagę, że sekcja hokeja na lodzie w Stoczniowcu istnieje od 1953 roku (najpierw przy Kole Sportowym Stoczni Północnej w Gdańsku) i w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Droga hokeistów stoczniowych do I ligi była dość długa i skomplikowana (awans został wywalczony w 1976 roku) i prowadziła od naturalnego lodowiska na sopockich kortach poprzez lodowisko przy ulicy Marynarki Polskiej, odkrytą taflę w Oliwie, aż po Halę Sportowo-Widowiskową Olivia. Prawdziwy rozkwit hokeja na Wybrzeżu nastąpił z chwilą przekazania do użytku krytej, sztucznej tafli lodowej w Hali „Olivia”. Nastąpiło to w dniu 16 grudnia 1972 roku.

Po czterech latach gry na drugoligowym poziomie, wreszcie w sezonie 1975/1976 udało się wywalczyć upragniony awans do I ligi. Drużynę prowadził Stefan Csorich, a jego asystentem był Stanisław Dudek. Zawodnicy pierwszego historycznego awansu do I ligi to: bramkarze – Włodzimierz Olszewski i Ryszard Borzęcki, obrońcy – Stanisław Zaborek, Sławomir Zawadzki, Stanisław Pruski, Jan Kuklis, Marek Kostecki, Piotr Kaczmarek, Włodzimierz Niklas, Andrzej Palus, Sylwester Bagiński oraz napastnicy – Bogdan Csorich, Marian Csorich, Bogdan Bednarowicz, Witold Guzowski, Ryszard Plata, Henryk Zabrocki, Leszek Kaczmarek, Jan Błażowski, Waldemar Kutsch, Ryszard Dyszelewski, Jerzy Gotalski i Henryk Brancewicz. Inauguracyjny sezon był rewelacyjny i na dwanaście wówczas grających zespołów w elicie Stoczniowiec zajął dobre, szóste miejsce. W sezonie 1977/1978 Stoczniowiec był siódmy. Niestety w kolejnym roku drużyna spadła z hokejowej ekstraklasy. Na początku lat osiemdziesiątych gdańszczanie w najwyższej klasie rozgrywkowej zameldowali się jeszcze raz i tylko na rok (sezon 1980/1981). W sezonie 1983/84 Stoczniowcy grając w II lidze na 32 ligowe spotkania odnieśli 31 zwycięstw (imponujący bilans bramkowy 384-80) i znów ku radości swoich sympatyków świętować mogli promocję do krajowej elity. Siłą rozpędu bardzo dobrze weszli w rozgrywki i ostatecznie uplasowali się w pierwszej szóstce drużyn hokejowych w Polsce, co było nie lada wydarzeniem. Przygoda z ekstraklasą trwała do 1990 roku. Okres zmian ustrojowych i gospodarczych w kraju nie ominął również sekcji hokeja na lodzie. W 1992 roku pomimo bardzo trudnej sytuacji kadrowej, organizacyjnej i finansowej zawodnicy, trenerzy i działacze podjęli wspólną decyzję o przystąpieniu do rozgrywek. Młoda wiekiem i stażem drużyna nie była w stanie nawiązać równorzędnej walki z pozostałymi ekipami. Stoczniowiec zajął w rozgrywkach ekstraklasy ostatnie miejsce, ale szansą na pozostanie w I lidze były mecze barażowe, które dały Stoczniowcowi utrzymanie. Przez kolejne sezony Biało-niebiescy z powodzeniem funkcjonowali w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, odnosząc wiele sukcesów. Duża w tym zasługa będącego od 1992 roku prezesem Klubu, Marka Kosteckiego. W końcówce lat dziewięćdziesiątych i na początku nowego stulecia, udało się zbudować zespół, który nawiązał walkę w czołówką hokejowej ekstraligi. Efektem było miejsce na podium.

Niespodziewany kryzys pojawił się w 2009 roku, kiedy z finansowania hokeja na lodzie w Gdańsku wycofali się dwaj strategiczni partnerzy, przedsiębiorstwa – spółki skarbu państwa. Mimo kłopotów w hokeju seniorskim, świetną passę kontynuowali młodzi adepci dyscypliny, którzy rok w rok zdobywali medale Mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Nie zawodziła też żeńska drużyna, która w 2008 wystartowała w najwyższej klasie rozgrywkowej –  Polskiej Hokej Lidze Kobiet. Największe sukcesy sekcji to Mistrzostwo Polski seniorek wywalczone w 2015 roku oraz pięć medali srebrnych zdobytych w latach 2016-2020. Do najbardziej znanych zawodniczek należą: Katarzyna Byczkowska – Bodus, Katarzyna Kasprzycka, Joanna Detmer – Falacińska, Agata Kosińska, Tetiana Onyszczenko oraz Alekdandra Berecka (na zdjęciu poniżej – chwilę po zdobyciu gola na wagę mistrzostwa kraju).

Największe sukcesy seniorów to trzecie miejsce w rozgrywkach ekstraligi o tytuł Mistrza Polski w 2003 roku oraz cztery finały Pucharu Polski: w 1976 zwycięski z Unią Oświęcim, w latach 2003, 2007, 2008 – niestety wszystkie zakończone porażką.

Największe sukcesy młodzieżowe – 6 złotych medali Mistrzostw Polski Juniorów: 1996, 2004, 2005, 2010, 2011, 2017 rok.

5 srebrnych medali Mistrzostw Polski Juniorów: 1975, 1997, 2001, 2009, 2019 rok.

11 brązowych medali Mistrzostw Polski Juniorów: 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1981, 1985, 1988, 2003, 2007, 2008 rok.

Szczegóły również:

http://www.facebook.com/HalaOliviaGKSStoczniowiec

Przeczytaj również

Najnowsze

GKS Stoczniowiec prezentuje uchwały Walnego Zebrania Delegatów Klubu

Czwartkowe walne dało zielone światło do wprowadzenia uchwał, które mają regulować funkcjonowanie Klubu w kadencji...

Tytuły Honorowe dla zasłużonych członków GKS Stoczniowiec

Walne Zebranie Delegatów Klubu uhonorowało znakomitych sportowców, byłych hokeistów Stoczniowca, a następnie szkoleniowców w...

Za nami Walne Zebranie Delegatów Stoczniowca

Wiemy, kto pokieruje pracami Klubu w latach 2024-2028. Zgodnie z wolą delegatów prezesem GKS...

Dorota Palimeris wytańczyła mistrzostwo świata

Solistka GKS Stoczniowiec wywalczyła złoty medal w międzynarodowych mistrzostwach dla dorosłych i amatorów w...

Komunikat GKS Stoczniowiec dotyczący funkcjonowania sekcji hokej na lodzie w sezonie 2024/2025

Gdański Klub Sportowy Stoczniowiec informuje, że decyzją pionu szkoleniowego do rozgrywek sportowych organizowanych pod...

Zakończyły się mistrzostwa świata elity w hokeju na lodzie

W poniedziałek, 20 maja w Ostrawie Polacy rozegrali ostatni mecz w ramach MŚ hokejowej elity. Niestety, Biało-czerwoni przegrali z Kazachami 1:3. Nasz zespół...

Wychowanek GKS Stoczniowiec w składzie reprezentacji na MŚ elity w hokeju

Maciej Urbanowicz, aktualnie reprezentujący barwy JKH GKS Jastrzębie, będzie miał szanse zagrać przeciwko najlepszym...

Nikola Mazur sportową twarzą Gdańska

Już po raz trzeci w historii łyżwiarka szybka GKS Stoczniowiec może poszczycić sie tym...

Gościnny Stoczniowiec

Potwierdziło się, że szwedzki hokej kobiecy należy do światowej czołówki. Występująca w trzeciej dywizji HK...

Stocznia murem za Lechią

Biało-zielona iluminacja rozświetli w środę wieczorem Halę Olivia. To wyraz wsparcia GKS Stoczniowiec dla...