Ruszają prestiżowe ISU Junior Grand Prix

W najbliższym tygodniu światowa czołówka młodych łyżwiarzy figurowych będzie gościć w Gdańsku. Między 28 września a 01 października odbędzie się ISU JGP Solidarity Cup 2022, a tydzień później w tej samej hali Olivia rozegrany zostanie ISU JGP Baltic Cup 2022. To pierwszy przypadek w historii, kiedy Polska jest gospodarzem dwóch imprez cyklu juniorskiego Grand Prix.

W tym sezonie Międzynarodowa Unia Łyżwiarska przyznała nam organizację JGP nieco poza kolejnością. Zwyczajowo organizator dostaje ją co 2 lata. Pandemia jednak mocno to zrewidowała i niektóre państwa odwoływały imprezy w ostatniej chwili. W tym sezonie chciano tego uniknąć, dlatego ISU postawiła na “pewniaka”, czyli na nas. Ostatecznie robimy zatem dwie, a nie jedną imprezę. A w zasadzie możemy powiedzieć, że nawet trzy. Ze względu na działania wojenne odwołano JGP Armenii i poproszono nas o przyjęcie na te zawody dodatkowych łyżwiarzy” – poinformował prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego Jacek Tascher

W rozpoczynającym się Solidarity Cup planowo miało wystąpić aż 132 zawodników z 39 państw. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wyszedł jednak naprzeciw prośbie Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej i zwiększył w ostatniej chwili liczbę uczestników. Tym samym w Gdańsku podczas Solidarity Cup spodziewanych jest ponad 150 łyżwiarzy.

isujgp-2022

Te zawody, to okazja dla naszych zawodników na pokazanie się, a dla niektórych jak chociażby Noelle Streuli na nawiązanie walki o punkty. Piętnasta zawodniczka ostatnich mistrzostw świata juniorów wraca po kontuzji, ale liczymy na podjęcie przez nią rywalizacji z najlepszymi” – podkreśla sekretarz generalny Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego i organizator zawodów Jakub Wójcik.

Oprócz naszej utalentowanej solistki w Solidarity Cup wystąpi również nasza para taneczna – Sofia Dovhal i Wiktor Kulesza oraz nasz solista Jakub Lofek, który ubiegły sezon zamknął mocnym akcentem – awansem do finału mistrzostw świata juniorów.

Zawody Solidarity Cup i Baltic Cup będą kolejno 12. i 13. imprezą cyklu ISU Junior Grand Prix zorganizowaną w Polsce. W poprzednich, swoje pierwsze kroki ku wielkiej karierze stawiały takie gwiazdy łyżwiarstwa figurowego jak dwukrotny mistrz olimpijski Yuzuru Hanyu. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

ISU Junior Grand Prix

Na trybunach Olivii spodziewamy się wielu sympatyków sportu, także młodych adeptów łyżwiarstwa figurowego i ich trenerów oraz uczestników programu Miasta Gdańsk „Profis – sport bez uzależnień”. Przypomnijmy jego celem jest profilaktyka i propagowanie zdrowego stylu życia. Właśnie podczas obydwu prestiżowych imprez będzie okazja podziwiać najlepszych młodych sportowców globu, dla których obok łyżwiarstwa figurowego na najwyższym poziomie, tak ważne są dobre nawyki oraz dbanie o odpowiednią kondycje psychiczną, fizyczną, a także moralną i etyczną stronę sportu – podkreśla Marek Kostecki współorganizator programu i prezes GKS Stoczniowiec.

Przeczytaj również

Najnowsze

Grad medali łyżwiarzy Stoczniowca podczas MP w short tracku

Po złote krążki sięgali Nikola Mazur i Diane Sellier, srebro na swoim koncie zapisali...

Ostatnie akordy zimowej zabawy na łyżwach. Ślizgawkowe szaleństwo do 2 KWIETNIA!

Lodowe atrakcje w Hali Olivia także w ostatnie dwa weekendy marca i na początku...

Łyżwiarze szybcy z toru krótkiego powalczą w Gdańsku o medale Mistrzostw Polski

Już tylko kilka dni dzieli nas od startu mistrzostw kraju w short tracku. Jedną...

Kamila Stormowska na ósmym miejscu MŚ w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim

Zawodniczka GKS Stoczniowiec była ósma w rywalizacji pań na 1000 metrów, a polska sztafeta...

Srebro hokeistek GKS Stoczniowiec

Hokeistki Polonii Bytom znowu zdominowały sezon Polskiej Ligi Hokeja Kobiet. Drużyna z Górnego Śląska...

Nikola Mazur szóstą łyżwiarką Mistrzostw Świata w short tracku

Nikola Mazur wygrała finał B i zajęła szóste miejsce w rywalizacji na 500 metrów...

Porażka gdańskich hokeistek na inaugurację rywalizacji o złoty medal MP

Nie pomogło malowanie twarzy w Biało-niebieskie barwy Stoczniowca. W pierwszym meczu finału Polskiej Ligi...

Z Polonią Bytom o złoty krążek hokejowych MP

Już w sobotę, 04 marca pierwszy mecz finałowy o Mistrzostwo Polski w hokeju na...

Hokeistki Stoczniowca po raz dziewiąty zagrają o złoty medal Mistrzostw Polski

Dopiero w dogrywce hokeistki Stoczniowca zapewniły sobie grę w dziewiątym z rzędu finale Polskiej...

Klubowe ambasadorki przeciwko uzależnieniom

Nikola Mazur oraz Kamila Stormowska już po raz trzeci zostały ambasadorkami programu "Profis -...