Łyżwiarstwo szybkie
Aktualności

Natalia Maliszewska zdobyła srebrny medal gdańskich mistrzostw Europy

2021-01-23 18:41:04

Po złotym i brązowym medalu przyszedł czas na srebro. Na tafli Hali Olivia Natalia Maliszewska jako druga wjechała na metę finału 500 metrów podczas drugiego dnia mistrzostw Europy w short tracku. Nikola Mazur ze Stoczniowca została na tym dystansie siódmą łyżwiarką Starego Kontynentu.

W swoim ćwierćfinale Natalia Maliszewska prowadziła pewnie od startu do końca. Srebrna medalistka mistrzostw świata 2018 triumfowała z czasem 42.896 - był to drugi wynik fazy ćwierćfinałowej. We wcześniejszym wyścigu najlepiej spisała się obrończyni mistrzowskiego tytułu, zwyciężczyni mistrzostw Europy 2020 - Suzanne Schulting (42.851), drugie miejsce zajęła Nikola Mazur (43.310), a czwarte Gabriela Topolska (44.762).

W drugim półfinale Maliszewska znów wystartowała z pierwszego toru. Mistrzyni Europy z 2019 roku ponownie utrzymała przodownictwo do mety - wygrała z rezultatem 43.316. Natomiast druga z Polek i dodatkowo reprezentantka Stoczniowca - Nikola Mazur - finiszowała jako trzecia (43.688). Między Polkami znalazła się Xandra Velzeboer (43.407).

W wyścigu decydującym o podziale medali zaprezentowały się: Schulting, Maliszewska, Velzeboer, Jekaterina Jefremienkowa oraz Martina Valcepina. Falstart popełniła Włoszka, która później została zdyskwalifikowana za spowodowanie upadku Maliszewskiej na pierwszym zakręcie.

W trzecim podejściu finał udało się już rozegrać. Kolejność od początku do finiszu była taka sama: Schulting, Maliszewska, Velzeboer, Jefremienkowa. Holenderka zwyciężyła z czasem 43.317. Polka z klubu Juvenia Białystok zachowała drugą pozycję - zakończyła zmagania z przewagą 33 tysięcznych sekundy nad brązową medalistką (43.441 to czas Maliszewskiej, Velzeboer miała 43.474). Z kolei Jerfremienkowej zmierzono 43.557.

- Marzenia się spełniły. Chcieliśmy bardzo mieć medal i mamy. Sukces Natalii Maliszewskiej jest bardzo ważny dla promocji całego łyżwiarstwa –  powiedział wiceprezes PZŁS ds. short tracku Marek Kostecki.

W pierwszym finale mistrzostw Europy Gdańsk 2021 - na 1500 metrów - Maliszewska była siódma. W tej konkurencji też tytuł mistrzyni Europy obroniła Schulting. Na drugim stopniu podium stanęła Anna Seidel, na trzecim zaś - Sofia Proswirnowa.

Dodajmy, że Nikola Mazur w wyścigu na 1500 metrów zajęła dwunaste miejsce, a na pół kilometra wywalczyła siódmą lokatę w Europie.

W niedzielę odbędą się finały na 1000 metrów oraz finał sztafety na 3000 metrów. Biało-czerwone w biegu drużynowym nie powalczą o medale. Po sobotnich startach muszą się zadowolić finałem B.

2021-02-23 09:54:56 Poznaliśmy Mistrza Polski w Wieloboju
2021-02-19 10:24:08 Marzeniem finał A mistrzostw świata
2021-02-16 22:16:33 Sukces Adama Muchlado podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
HARMONOGRAM ZAJĘĆ NA LODOWISKACH HALI OLIVIA

Jak wygląda plan zajęć na obydwu taflach lodowych Hali Olivia w nadchodzącym czasie? Poniżej prezentujemy, ułożony na każdy dzień tygodnia, grafik zajęć dla sportowców „zawodowych” zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W OLIVII NADAL BEZ ŚLIZGAWEK DLA MIESZKAŃCÓW

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników ślizgania się po lodzie. Decyzja o zawieszeniu działalności rekreacyjnej została podtrzymana i na razie nie wiadomo kiedy będzie można wrócić na lód. Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów oraz wytycznymi dotyczącymi funkcjonowania obiektów sportowych w czasie pandemii, lodowiska mogą być jedynie udostępniane dla sportu zawodowego.

HOKEIŚCI STOCZNIOWCA W KRAJOWEJ ELICIE

Wszystko za sprawą Gdańskiego Klubu Hokejowego Spółka Akcyjna. Zawiązany został 26 czerwca 2020 roku,  dokładnie w 50. rocznicę powstania Robotniczego Klubu Sportowego Stoczniowiec. Drużyna seniorów GKH SA występuje w Polskiej Hokej Lidze, najwyższej klasie rozgrywkowej  w Polsce.

GKS STOCZNIOWIEC POSZUKUJE PRZYSZŁYCH MISTRZÓW

Wystartowała Wyższa Szkoła Jazdy Szybkiej dla dzieci, a w ślad za nią nabór najmłodszych adeptów łyżwiarstwa do Klubu. To znakomita okazja do rozpoczęcia przygody z lodowymi dyscyplinami sportu, tym bardziej, że koordynatorami projektu są -były reprezentant Polski w short tracku, Rafał Grycner oraz trener Filip Kostecki.