Aktualności

Z szacunkiem ale bez respektu

2016-10-11 22:07:17

Młodzi hokeiści GKS Stoczniowiec zainaugurowali rozgrywki w ramach Ligi Kaliningradzkiej „Złota Szajba”. Dwa zespoły z roczników 2004/2005 i 2006/2007 rozegrały ze swoimi rosyjskimi rówieśnikami w sumie cztery spotkania. Po pierwszej serii gier młodzi Stoczniowcy na remis - w dorobku dwa zwycięstwa i dwie porażki. „We wszystkich meczach każdy z tych chłopców dosłownie dał z siebie wszystko” – relacjonuje Agnieszka Dawid - jedna pomysłodawczyń udziału w projekcie, współorganizator oraz fotograf i zarazem mama dwóch młodych hokeistów.

Stoczniowiec.org.pl postanowił sprawdzić jakie emocje towarzyszyły młodym hokeistom podczas pierwszego wyjazdu do Rosji i jakie wrażenia przywieźli uczestnicy „Złotej Szajby” do Gdańska. Jedną z pomysłodawczyń udziału naszych zespołów w Lidze Kaliningradzkiej była Agnieszka Dawid. Wspólnie z GKS Stoczniowiec i trenerem Pawłem Zwolińskim podjęła rękawice, by doprowadzić projekt do końca. Efektem kilkumiesięcznej pracy był pierwszy wyjazd na mecze do Rosji.

stoczniowiec.org.pl: w sobotę, gdy wszyscy siedzieli już w autobusie, to co poczułaś? Radość? Ulgę, że wszystko udało się dopiąć?

Agnieszka Dawid: ulgę. Ale tylko na chwilę. Bałam się granicy. Zwłaszcza czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy będą kontrole, kolejki, czy zdążymy na mecz. Okazało się, że strona rosyjska powiadomiła pograniczników i udało nam się przejechać bezkolizyjnie. Dodatkową niespodzianką był fakt, że zaraz po przekroczeniu granicy czekali na nas nasi opiekunowie i tłumaczka. Czuliśmy się bardzo bezpiecznie.

stoczniowiec.org.pl: dla większości chłopców był to pierwszy taki wyjazd, jak dzieci przeżywały start w zagranicznej lidze? Śmiech, gwar, wrzawa, czy raczej skupienie i koncentracja?

Agnieszka Dawid: bez strachu, spokojnie, ale widać było, że chłopcy są mocno podekscytowani. Przed samym meczem byli już skoncentrowani i tak jak ja to obserwuje z boku, to sądzę, że we wszystkich spotkaniach każdy z nich dał z siebie wszystko.

 

stoczniowiec.org.pl: legendy już krążą o serdecznym przyjęciu przez gospodarzy. Ponoć prawie witano naszą młodzież chlebem i solą?

Agnieszka Dawid: wspominałam, że opiekunowie i tłumaczka czekali już na granicy. Po przyjeździe na miejsce od razu pojawił się dyrektor kaliningradzkiego departamentu dzieci i młodzieży ds. hokeja na lodzie. Hotele wysoki standard. Jedzenie bardzo dobre. Obiekt, gdzie graliśmy po prostu pozazdrościć. Na pewno była to dla nas bardzo miła niespodzianka.

stoczniowiec.org.pl: dwa słowa o meczach. Nie taki Rosjanin straszny jak go malują?

Agnieszka Dawid: przed meczami trenerzy powtarzali, że do rywala trzeba podejść z szacunkiem ale bez respektu. Jako rodzice baliśmy się jedynie, czy w grze naszych przeciwników nie będzie elementu nadmiernej ostrości. Jednak nie. Obawy były nieuzasadnione. Co więcej nasz rocznik trafił na zespół, który był w zasięgu tych chłopców i stąd pewne zwycięstwa. Młodszemu rocznikowi się nie powiodło, ale ci chłopcy pierwszy raz zagrali mecz na dużym lodowisku. Dlatego pewnie i frycowe. Po zakończeniu przeprowadzili fantastyczną analizę swoich poczynań na lodzie z wnioskami, że trzeba w kolejnych meczach szybciej jeździć, bardziej współpracować, być bardziej skoncentrowanym itd. W moim odczuciu znakomita nauka dla tych maluchów.   

stoczniowiec.org.pl: trudno pewnie po inauguracyjnej serii spotkań pokusić się o jakąś ocenę, ale tak na gorąco po przyjeździe jakie są pierwsze odczucia?

Agnieszka Dawid: jest duża szansa, że będziemy, i jako klub,  i jako rodzice, zadowoleni z udziału w tym projekcie.

stoczniowiec.org.pl: dziękuje za rozmowę.

 


Ważne
UWAGA! ZMIANA W FUNKCJONOWANIU SZKÓŁKI HOKEJA NA LODZIE

Pilne! Informacja o zmianach w funkcjonowaniu szkółki hokejowej w piątek, 7 grudnia 2018 roku. Ze względu na mecz Polskiej Hokej Ligi cotygodniowe zajęcia dla dzieci w hokeju na lodzie zostają odwołane...   

TO ONI WYWALCZYLI ZŁOTE MEDALE MISTRZOSTW POLSKI W HOKEJU

Przez turniej w Katowicach przeszli jak burza. W finale z kwitkiem odprawili nowotarskie Podhale. Zobacz poniżej, kto reprezentował barwy Stoczniowca w decydującym o zdobyciu złotych medali spotkaniu…

POZNAJ SREBRNE MEDALISTKI MISTRZOSTW POLSKI W HOKEJU

Hokeistki Stoczniowca nie sprostały Polonii Bytom i przegrały rywalizację o złoty medal w ramach krajowego czempionatu. To trzeci srebrny krążek gdańszczanek wywalczony w ostatnich trzech sezonach PLHK. 

SUKCESY MŁODYCH PANCZENISTÓW STOCZNIOWCA

Łyżwiarze szybcy Stoczniowca oraz szkoleniowcy panczenistów naszego klubu zostali  uhonorowani podczas dziesiątej Gdańskiej Gali Sportu Młodzieżowego. Wśród nagrodzonych znaleźli się trenerzy - Agnieszka Bagińska i Ryszard Białkowski oraz dziesiątka łyżwiarzy, którzy zdobyli dla Gdańska najwięcej punktów w tzw. Systemie Sportu Młodzieżowego.

NIEZAWODNI ŁYŻWIARZE FIGUROWI

Oliwia Borowska w parze z Filipem Bojanowskim oraz solistka Amelia Rams - stanęli na podium Ogólnopolskiej Olimpiady młodzieży w Sanoku. Nasza para taneczna wywalczyła złoty medal, a młoda łyżwiarka cieszyła się z brązowego krążka.

Polski zwizek Hokeja na Lodzie      Polski Związek Curlingu  Po