Aktualności

Nie żyje prof. Stanisław Kuś

2020-07-15 09:20:01

Z ogromnym żalem i głęboko zasmuceni żegnamy profesora Stanisława Kusia – wybitnego uczonego, wychowawcę wielu pokoleń inżynierów, rektora Politechniki Rzeszowskiej. Miał 95 lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszechstronnie utalentowany, niezwykle pracowity, życzliwy, wyrozumiały i pomocny nauczyciel, szef i współpracownik, społecznik, żywo zaangażowany w prace na rzecz środowiska naukowego i zawodowego, gorący patriota, cieszący się powszechnym szacunkiem i uznaniem.

Wielu pokoleniom gdańszczan profesor Stanisław Kuś będzie kojarzył się jako współautor i współtwórca najbardziej rozpoznawalnego obiektu w północnej Polsce, kultowej, obchodzącej za dwa lata swoje 50-lecie, gdańskiej Hali Widowiskowo Sportowej „Olivia”.

Wspólnie z inżynierami - Maciejem Krasińskim i Maciejem Gintowtem - w latach 1961-1972 Stanisław Kuś projektował, a następnie jako konstruktor nadzorował budowę Hali. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 16 grudnia 1972 roku. Był to jeden z najnowocześniejszych i najlepszych obiektów widowiskowo – sportowych w Polsce, skrojony nie tylko na miarę europejską, ale śmiało można powiedzieć - również i światową.

Profesor Stanisław Kuś chętnie wracał do „swojej Olivii”. Aktywnie włączył się w prace modernizacyjne dachu w 2007 oraz 2010 roku, z kolei w grudniu 2012 roku był gościem honorowym gali z okazji 40-tych urodzin Hali Olivia.

Mówiąc o obiekcie zwykł podkreślać, że przy projektowaniu kierował się morskimi inspiracjami związanymi z położeniem Gdańska nad Morzem Bałtyckim.  

„Symbolem morza jest ryba. Stąd taki zakrzywiony kształt, racjonalny konstrukcyjnie na obciążenia pionowe. A wiatr od morza uzasadnia takie pękate ukształtowanie również na siły poziome. Jeżeli jeszcze sprężymy dolny pas kablami o dużej wytrzymałości, to dostajemy rybę smukłą, o wysokości rozpiętości i bardzo ekonomicznej konstrukcji. Jak dodamy z przodu jeszcze ostry czub jako kontynuację pochyłych trybun, to dostajemy zarys kadłuba statku, który jest przecież też symbolem morza” 

Profesor Stanisław Kuś odszedł na „wieczną wachtę”. Cześć jego pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W pogrzebie Stanisława Kusia, który odbył się 16 lipca w Rzeszowie, udział wziął prezes GKS Stoczniowiec Marek Kostecki.

fot. Gazeta Wyborcza


Ważne
PRZEDŁUŻENIE WAŻNOŚCI KARNETÓW

Ważny komunikat dla posiadaczy karnetów na ślizgawki i szkółki. W związku z zawieszeniem w Hali Olivia wszystkich zajęć organizowanych przez GKS Stoczniowiec, informujemy posiadaczy abonamentów, że ważność karnetów zostanie BEZPŁATNIE wydłużona o okres, w którym zajęcia były odwołane.

GKS STOCZNIOWIEC POSZUKUJE PRZYSZŁYCH MISTRZÓW

Startuje Wyższa Szkoła Jazdy Szybkiej dla dzieci, a w ślad za nią rusza nabór najmłodszych adeptów łyżwiarstwa do Klubu. To znakomita okazja do rozpoczęcia przygody z lodowymi dyscyplinami sportu, tym bardziej, że koordynatorem projektu jest były reprezentant Polski w short tracku, Rafał Grycner.

GDAŃSK WSPIERA HOKEISTKI STOCZNIOWCA

Miasto Gdańsk podpisało nową umowę promocyjną z klubem GKS Stoczniowiec. Porozumienie dotyczy drużyny seniorek gdańskiego Klubu, które występują w PLHK i w nadchodzącym sezonie bronić będą tytułu wicemistrzyń Polski.

UWAGA! ZMIANA NUMERU RACHUNKU BANKOWEGO

Informujemy, że zmienił się nasz numer rachunku bankowego. Uprzejmie prosimy, aby dokonywać płatności już na nowy numer. Wszystkie dokumenty księgowe są wystawiane z aktualnym numerem konta.

Polski zwizek Hokeja na Lodzie      Polski Związek Curlingu  Po