Aktualności

Hala Olivia razem z całym światem w Dniu Chorób Rzadkich

2022-01-18 11:20:03

Co roku, w ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich tzw. #RareDiseaseDay. Na znak solidarności z osobami i rodzinami dotkniętymi chorobami rzadkimi na zielono, niebiesko i różowo zostaną podświetlone wybrane obiekty w Gdańsku, ale również w Polsce, Europie i na świecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja ma na celu szerzenie wiedzy o rzadkich chorobach oraz ich wpływie na życie pacjentów i ich bliskich. Choroby rzadkie to wrodzone schorzenia o przewlekłym i niejednokrotnie ciężkim, postępującym przebiegu zagrażającym życiu. Istnieje ponad 7 000 chorób klasyfikowanych jako rzadkie, a 80% z nich ma podłoże genetyczne.

W Polsce na choroby rzadkie cierpi ok. 2-3 mln osób. Razem z każdą z tych osób „choruje” także najbliższa rodzina, czyli średnio kolejne 6 mln osób. Łącznie daje to blisko 9 mln osób, czyli prawie 25% polskiego społeczeństwa. Natomiast, gdyby zebrać wszystkich chorych na choroby rzadkie na całym świecie w jedno państwo, byłby to trzeci najludniejszy kraj świata, a z rodzinami nawet pierwszy.

Od 2008 roku na całym świecie organizowane są setki inicjatyw w ramach akcji solidarności z chorymi. W tym roku zaplanowano kilkaset wydarzeń w około 100 krajach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hala Olivia także włącza się w akcję, której celem jest budowanie coraz większej świadomości społecznej na tematy chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. Z tej okazji, w poniedziałek 28 lutego od godziny 16.00 będzie można zobaczyć zielono-różowo-niebieskie podświetlenia na naszym obiekcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przypomnijmy w zeszłym roku Gdańsku poza Olivią iluminowane były Fontanna Neptuna, wiadukt w ciągu ul. Kościuszki, Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk (trybuny wewnątrz obiektu) oraz Stocznia Cesarska (budynek dyrekcji i dźwigi). Wszystkie ww. obiekty zostały włączone w "global chain of lights" – oficjalny łańcuch światła. Gdańskie obiekty świeciły na kolorowo razem z takimi światowymi sławami jak np. Empire State Building w Nowym Jorku, rzymskim Coloseum czy krzywą wieżą w Pisie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ważne
GDAŃSK WSPIERA HOKEISTKI STOCZNIOWCA

Miasto Gdańsk podpisało nową umowę promocyjną z klubem GKS Stoczniowiec. Porozumienie dotyczy drużyny seniorek gdańskiego Klubu, które występują w PLHK i w nadchodzącym sezonie bronić będą tytułu wicemistrzyń Polski.

GKS STOCZNIOWIEC POSZUKUJE PRZYSZŁYCH MISTRZÓW

To już blisko trzy lata odkąd Wyższa Szkoła Jazdy Szybkiej dla dzieci prowadzi nabór najmłodszych adeptów łyżwiarstwa do Klubu. Udział w programie jest znakomitą okazją do rozpoczęcia przygody z lodowymi dyscyplinami sportu. Koordynatorami projektu są - były reprezentant Polski w short tracku Rafał Grycner oraz trener Artur Kostecki.

Polski zwizek Hokeja na Lodzie      Polski Związek Curlingu  Po